Projekt „Deutsch hat Klasse”

IMG_6874.jpgprojekt24

Uczniowie naszej szkoły z klas Ia, IIIa i IIIb wzięli udział w projekcie organizowanym przez Goethe Institut w Warszawie. Pod opieką nauczyciela języka niemieckiego profesor Anny Pietrzak postanowili doskonalić swoje umiejętności językowe i zaplanować bardzo ciekawe formy pracy i nauki.

Celem konkursu jest nie tylko zmiana aranżancji sali lekcyjnej, w której odbywają się lekcje języka niemieckiego w przyjazną przestrzeń do nauki i pracy, wspierającą proces dydaktyczny, ale w tym roku uczniowie podjęli się organizacji wielu konkursów szkolnych oraz przygotowania kreatywnych lekcji. Celem opiekuna projektu było zachęcenie uczniów do partycypacji w życiu szkoły. W ten sposób odnowiona została jedna ze ścian w klasie zgodnie z upodobaniami uczniów oraz zamontowano drewnianą listwę, która zdobi klasę i uchroni przed przyszłymi ewentualnymi uszkodzeniami.

Członkowie projektu bardzo aktywnie pracowali przez pięć miesięcy. Miło było obserwować zaangażowanie i pomysłowość wszystkich uczniów.

W czterech konkursach – wymyślonych przez naszych uczestników projektu- wzięło udział ponad 30 osób uczących się niemieckiego. Warto podkreślić, że były to:
• Konkurs kulinarny „Tłusty wtorek- konkurs na pączek z akcentem niemieckim”
• Konkurs fotograficzny „ Reklama niemieckiej motoryzacji”
• Konkurs plastyczny „Walentynka po niemiecku”
• Konkurs plastyczny „Moja wymarzona podróż przez Niemcy”

Z nieukrywaną radością i satysfakcją obserwowaliśmy wystawy prac uczniów i ich kreatywność. Profesor Anna Pietrzak podkreśla, że bardzo się cieszę, że udało jej się zaktywizować tak wielu uczniów naszej szkoły. Uczestnicy projektu wykazali się ogromnym zaangażowaniem, ponieważ cierpliwie oceniali wszystkie prace i przygotowywali propozycje lekcji. Oto przykłady „ Tradycje Bożego Narodzenia w Niemczech i Polsce”, „ Smacznie i zdrowo po niemiecku”- apetyczne produkty spożywcze, „ Słodycze prosto z Niemiec”- reklama słodyczy na wesoło, „ Popularne bajki Braci Grimm”- propozycja fragmentów bajek. Te ostatnie zajęcia uczniowie przeprowadzili w Sportowej Szkole Podstawowej nr 3, gdzie spotkali się z ciepłym przyjęciem uczniów klasy 8b. Zajęcia urozmaicone były ciekawymi rekwizytami, które miały pomóc uczniom w odgadnięciu tytułów bajek. Klasa 8b poznała podstawowe słownictwo charakterystyczne dla bajek. Ponadto mięli za zadanie rozwiązać krzyżówkę. Uczestnicy projektu spisali się na medal!

Projekt w języku niemieckim to również sprawozdanie, które musi zawierać część opisową. Uczniowie wywiązali się doskonale, dołączyli filmy, które nakręciliśmy na zajęciach o słodyczach w naszej nowej klasie czy na spotkanie pod sklepem Aldi, gdzie robiliśmy zakupy ciekawych produktów prosto z Niemiec.

Jako opiekun jestem dumna z tak zdolnej grupy projektowej, a praca z nimi to sama przyjemność. Lekcja niemieckiego nie musi być nudna i typowa, może być ciekawa i inna niż wszystkie – jak podkreśla profesor Anna Pietrzak.

IMG_5919.jpgprojekt20  IMG_5924.jpgprojekt21  IMG_6707.jpgprojekt17  IMG_6710.jpgprojekt 16  IMG_6737.jpgprojekt14  IMG_6863.jpgprojekt13  IMG_6864.jpgprojekt 12  IMG_6874.jpgprojekt24  IMG_6900.jpgprojekt18  IMG_6902.jpgprojekt19  IMG_7161.jpgprojekt 8  IMG_7289.jpgprojekt7  IMG_7311.jpgprojekt5  IMG_7333.jpgprojekt4  IMG_7340.jpgprojekt3  IMG_7343.jpgprojekt2