All posts in Październik 2018

KONKURS HISTORYCZNY – POSTACI NIEPODLEGŁEJ

Flaga_Polski

Szkoła Mistrzostwa Sportowego-Liceum Ogólnokształcące

 im.Mikołaja Kopernika

 w Aleksandrowie Łódzkim

SZKOLNY

-100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

Cele i założenia:

 

1.Celem nadrzędnym konkursu jest rozwijanie uczuć związanych z patriotyzmem ,zainteresowanie historią ,a także pogłębianie wiedzy historycznej i świadomości przynależności do państwa polskiego, przybliżenie informacji o rodakach walczących o niepodległość Polski.

2.Konkurs pozwoli w swoich założeniach docierać uczestnikom do wydarzeń związanych z problematyką historii najnowszej (II Rzeczpospolita)i 100 rocznica odzyskania niepodległości.

3.Adresat i forma prac:

a)konkurs jest skierowany do wszystkich  uczniów SMS-LO w Aleksandrowie Łódzkim ;

b)uczestnicy konkursu muszą udzielić odpowiedzi na 30 pytań (zadania zamknięte,test)w zakresie historii II Rzeczpospolitej;

c)za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź przyznany zostanie 1 punkt(maksymalna liczba punktów: 30);

d)w każdym pytaniu są cztery warianty odpowiedzi,lecz należy wybrać i zaznaczyć  jeden wariant;

e)prace będą oceniane przez komisję szkolną składającą się z nauczycieli SMS-LO w Aleksandrowie Łódzkim.

4.Termin konkursu -przełom listopada i grudnia 2018.

5.Nagrody

Autorzy najlepszych prac otrzymają oceny z przedmiotów :historia ,historia i społeczeństwo oraz nagrody książkowe.

 

Organizatorzy konkursu :

 

-SMS-LO w Aleksandrowie Łódzkim-Adam Kasprzyk,Robert Śliwakowski ,Elżbieta Boczek.

 

Bibliografia:

A.Dziurak,M.Sałęzowski,ŁKomiński,F.Musiał ,Od niepodległości do niepodległości.Historia Polski 1918-1989,Warszawa 2011

A.L.Sześniak,Historia 1918-39,Warszawa 1992

M.Pacholska ,W.Zdziabek ,Historia 3.Od początku XX wieku do roku 1945,Gdynia 2015

Książki ,publikacje biblioteki  SMS-LO w Aleksandrowie Łódzkim.

 

Postaci II Rzeczpospolitej:

Ignacy Daszyński

Józef Piłsudski

Roman Dmowski

Wojciech Korfanty

Ignacy Paderewski

Wincenty Witos

Jędrzej Moraczewski

Władysław Sikorski

Władysław Grabski

Eugeniusz Kwiatkowski

Józef Beck

Stanisław Wojciechowski

Ignacy Mościcki

Edward Rydz-Śmigły

Janusz Jędrzejewicz

Felicjan Sławoj -Składkowski

 

Dwa drugie miejsca w Powiecie!

DSC_0135

Nasi uczniowie, pod bacznym okiem trenera Michała Bistuły, wywalczyli dwa drugie miejsca w Powiecie w badmintona!

Skład drużyn:

Julia Gebler
Justyna Piechota
Jan Grabowski
Dominik Adamczewski
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :)
DSC_0131  DSC_0135

Dzień Edukacji Narodowej w SMS-LO!

20181012_103401(1)

Dziś, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, bardzo nam było miło powitać Radę Pedagogiczną, byłych pracowników, uczniów, absolwentów, sympatyków Szkoły oraz Rodziców, przybyłych na uroczyste obchody, zorganizowane przez panią Agnieszkę Urbańską, panią Marię Jaworską, wychowawców i wychowanków Bursy.

Życzeniom sukcesów zawodowych, spełnienia i radości z wykonywanej pracy od Dyrektor Szkoły pani Renaty Święciak-Ruda, towarzyszyły najcieplejsze słowa Przewodniczącej Rady Rodziców oraz przyjaciół Szkoły. Wielką dumą napawał nas również list od Poseł na Sejm RP pani Agnieszki Hanajczyk.

W tak miłej atmosferze Dyrektor Szkoły pani Renata Święciak-Ruda wręczyła Nagrody wyróżniającym się nauczycielom i trenerom w roku szkolnym 2017/2018: pani Agnieszce Urbańskiej-Śliwakowskiej, pani Ewie Kajak, pani Joannie Stańczyk, pani Marii Jaworskiej, pani Elżbiecie Boczek, trenerowi Robertowi Joachimiakowi, trenerowi Pawłowi Zdrajkowskiemu, trenerowi Kazimierzowi Tomczykowi oraz trenerowi Adamowi Rajkowskiemu.

Młodzież również nagrodziła nauczycieli zaskakującymi i bardzo miłymi nagrodami w zindywidualizowanych kategoriach, czym wzbudziła w nominowanych ogromną radość :)

Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole to również czas na przekazanie władzy nowemu, demokratycznie wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu. W tym roku Julia Gebler – ustępująca Przewodnicząca – podziękowała opiekunowi zeszłorocznego Samorządu, panu Bartoszowi Grąbkowskiemu i przekazała wyniki głosowania. W roku szkolnym 2018/2019 na Przewodniczącą wybraliśmy Natalię Głaz oraz jej najbliższych współpracowników – Wiktorię Dubiel, Klaudię Ruśkiewicz, Bartosza Kowalskiego.

I nowemu Samorządowi, i wszystkim nauczycielom, byłym oraz obecnym, pracownikom administracyjnym jeszcze raz życzymy radości i spełnienia zawodowego :)

20181012_100436  20181012_100503  20181012_102954  20181012_104022  20181012_104750  20181012_104714  20181012_104644  20181012_105122  20181012_104937  20181012_104817  20181012_105152  20181012_104240  20181012_104022  20181012_104406  20181012_104509  20181012_104541  20181012_104615  20181012_10512220181012_103401(1)

Kolejne sukcesy lekkoatletów!

43604339_1981024451936894_3187217512928378880_n

W czwartek 11 października SMS-LO wywalczył dwa pierwsze miejsca w Wojewódzkiej Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej rozgrywanej w Sieradzu!

Tym razem ze złota cieszyli się i chłopcy, a dziewczęta po raz kolejny udowodniły swą niezawodność!

Gratulacje przekazujemy również Aleksandrze Rybak, przez organizatorów zwanej Rybką, za I miejsce w biegu na 800m.

Gratulujemy i czekamy na kolejne złote medale! :)

43604339_1981024451936894_3187217512928378880_n  43646333_1981012795271393_5027942703883616256_n 20181011_163408 20181011_163640

 

I miejsce dziewcząt!

43694588_705332653180504_7460168939713069056_n

We wtorek, 9 października na stadionie MOSiR w Aleksandrowie Łódzkim, nasze lekkoatletki wywalczyły I miejsce podczas Powiatowych Przełajowych Biegów Sztafetowych, natomiast chłopcy uplasowali się tym razem na miejscu VI.

Gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy! :)

43694588_705332653180504_7460168939713069056_n

Zaproszenie na Dzień Edukacji Narodowej w SMS-LO

indeks

Zapraszamy byłych i obecnych pracowników,  sympatyków Szkoły, uczniów, absolwentów oraz Rodziców na uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, które odbędą się w piątek 12 października o godzinie 10.00.

Zapraszamy :)

Otrzęsiny klas I

20181004_130039

W odpowiedzi na liczne skargi na „panoszące” się koty, wylegujące się na dachach i parapetach oraz wszechobecną sierść, klasy II przeprowadziły otrzęsiny klas I.

W zeszłym tygodniu uczniowie IA oraz IB złożyli uroczyste ślubowanie, teraz jednak musieli zyskać aprobatę klas II i III, by zostać pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. A w jaki sposób można zostać zaakceptowanym w SMS-LO? Należy się wykazać umiejętnością dobrej zabawy, poczuciem humoru i dystansem wobec własnej osoby! Dlatego nasze „Kociaki” brały udział w slalomie z jajkiem na łyżce, przelewały mleko całą klasą – konkurencja udowodniła, że są zgranym teamem – oraz tańczyły, tańczyły, tańczyły!

Żeby jednak współpraca pierwszoklasistów fantastycznie układała się z wychowawcami, pani Joanna Stańczyk oraz pani Anetta Marciniak musiały nakarmić „Kociaka”, korzystając z pomocy innego, mając zasłonięte szczelnie oczy. I udało się! „Karmienie” udowodniło zgodną współpracę, a także zaufanie z obu stron.

Dziękujemy uczniom IA oraz IB za udaną zabawę i potwierdzamy – „Koty” straciły ogony! :)

Szczególne podziękowania należą się uczniom klas II za przygotowanie Otrzęsin: Martyna Olczyk, Natalia Głaz, Pola Kaźmierczak, Lena Miżejewska, Ania Charytoniuk,  Klaudia Kozłowska, Weronika Lipińska, Sonia Bałwas, Bartosz Kowalski, Klaudia Ruśkiewicz, Wiktoria Dubiel, Nikola Szkudlarek.

Dziękujemy :)

20181004_130039  20181004_130227  20181004_130513  20181004_130518  20181004_130554  20181004_130808  20181004_130947  20181004_131702  20181004_131919  20181004_131939